جستجو کردن
Close this search box.

شرکت دوار محرک و خدمات بازرگانی کالای گاز

دوار محرک در یک نگاه

شرکت دانش بنیان دوار محرک و خدمات بازرگانی کالای گاز با بیش از دو دهه سابقه و پشتوانه نیروهای متخصص و مجرب، و زیرساخت صنعتی و تولیدی گروه شرکت‏های توربوکمپرسور نفت (OTC) مفتخر است که در حوزه های تأمین و فروش قطعات یدکی، تعمیرات اساسی، راه اندازی و بهره برداری، و خدمات پس از فروش توربین‏های گازی و کمپرسورها در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش، و همچنین توربوژنراتور نیروگاه‏های برق کشور فعالیت و خدمت رسانی نماید.

این شركت در سال 1378 با صلاحديد مقامات ارشد وزارت نفت، در جهت ظرفيت سازي تعميرات اساسي ماشين‏هاي دوار مجموعه وزارت نفت در داخل كشور تحت مالكيت صندوق بازنشستگي و رفاه كاركنان صنعت نفت، تأسيس و با عنوان شرکت خدمات بازرگانی و کالای گاز پارس به ثبت رسيد. در سال 1387 با واگذاري اين شركت به گروه شرکت‏های توربوکمپرسور نفت و با بهره جویی از ظرفیت های داخلي کشور، موفق به بومي سازي فاز تعمیرات اساسي چندین مدل از توربين گازي در صنعت نفت و گاز شد كه ثمره‌ آن ايجاد برند “دوار محرك” به عنوان يك شركت متخصص داخلي در تعميرات انواع توربين می باشد.

توانمندیها و خدمات

دانش فنی و زیرساخت

قطعات یدکی و مواد شیمیایی

نصب و راه اندازی

مزيت‏هاي رقابتي شركت دوار محرک 

  • تامین کننده اصلی(OEM) در حوزه خدمات پس از فروش توربین های مدل SGT600
  • تامین کننده اصلی(OSP) در حوزه سبد محصولات توسعه
  • دسترسی به شرکت های گروه OTC با سابقه‏ طولانی در صنایع نفت و گاز
  • دسترسی به دانش طراحی توربین‏های گازی
  • زیر ساخت سیستمی مطلوب در حوزه مهندسی، تعمیرات و خدمات پس از فروش
  • تخصص نیروی انسانی و دانش و تجربه‌ سازمانی
  • برند مطرح بازار با توجه به وسعت مشتریان تحت پوشش
  • تعدد آمار توربین های تحت پوشش خدمات در سطح کشور
  • ارتباطات موثر با کارفرمایان و پیمانکاران داخلی و خارجی
  • کیفیت بالای خدمات و پاسخگویی شبانه روزی به مشتریان

گواهینامه ها ضامن موفقیت شرکت، اطمینان خاطر مشتریان از در دسترس بودن و کیفیت مطلوب خدمات و سرویس و محصولات ارائه شده به ایشان می ‏باشد

مشتریان ما

پروژه های توسعه ای دوار محرک

پروژه تخمین عمر و جوانسازی پره¬های داغ توربین
قطعات داغ توربین یکی از با ارزشترین و حساسترین قطعات در توربینهای گازی هستند. این قطعات در شرایط کاری سخت و دمای بالا کار می کنند و در معرض مکانیزمهای تخریبی متعددی قرار می¬گیرند. لذا تشخیص عمر باقیمانده قطعات مذکور و امکان استفاده مجدد آنها از نظر اقتصادی بسیار حائز اهمیت است. طی این پروژه، تخمین عمر باقیمانده پره های متحرک ردیف اول، دوم و سوم توربین گازی SGT-600 از جنس سوپرآلیاژ پایه نیکل IN792 مورد بررسی قرار گرفت. جهت تخمین عمر باقیمانده، بر اساس اطلاعات مربوط به تاریخچه بهره برداری قطعات، بررسی های ساختاری و مکانیکی بر روی نمونه تهیه شده از ناحیه بحرانی پره¬های متحرک به عمل آمد، که در نتیجه¬ آن، پس از فرآیند پوشش برداری، بازسازی و اعمال پوشش مجدد، پره¬ها جهت یک دوره 20000 ساعتی دیگر به چرخه وارد شدند.
ارتقاء سیستم هوای ورودی توربین های گازی SGT 600 پالایش گاز بیدبلند
محل نصب توربین¬های پالایش گاز بیدبلند، جزء مناطق مرطوب و صنعتی به شمار میرود. بر اساس گزارش¬های سازمان هواشناسی و همچنین بهره بردار، اخیرا سایت بیدبلند در فصل زمستان مه بسیار شدیدی را در صبحگاه تجربه میکند که باعث تشکیل کیک گرد و غبار بر روی مدیای فیلتر سیستم ورودی هوای واحدهای توربین گاز می شود و اختلاف فشار فیلترها به طور مکرر به مقدار بحرانی میرسد. در راستای حل مشکل مطرح شده طی بازدیدی که از سایت انجام شد، با مقایسه نقشه¬های P&ID و HMI سیستم ورودی توربین SGT 600 و سیستم ورودی فعلی پالایش گاز بیدبلند، مشاهده شد که به دلایل نامعلوم (که میتواند در حین تامین قطعات و یا در مراحل اجرا رخ داده باشد) پره¬های جداکننده نصب نشده¬اند. طبق توصیه طراحان بزرگ از جمله شرکت AAFاستفاده از لوور به عنوان یکی از مراحل فیلتراسیون هوای ورودی برای تمامی شرایط آب و هوایی توصیه شده است. در نهایت راهکارهای اجرایی از جمله استفاده از فیلترهای مناسب، اضافه کردن لوور و اصلاح تنظیمات جت پالس ارائه گردید.
ساخت لاینر و ترنزیشن-پیس توربین Hitachi-H25
طی این پروژه و در قالب قراردادی که با نیروگاه اسلام آباد غرب منعقد گردید، سه ست (هر ست ده عدد) لاینر و ترنزیشن-پیس توربین H25 ساخته شد. قطعات مذکور طی فرآیند مهندسی معکوس، داده برداری و آنالیز متریال شد، در ادامه نقشه ها، مشخصات متریال، مشخصات جوش، پوشش و ... تهیه و بر اساس آن قطعات ساخته شدند. متریال مورد استفاده در ساخت این اقلام Hastelloy-X بود که به روش APS پوشش TBC بر روی آنها اعمال شد.
ساخت لاینر و ترنزیشن-پیس توربین GE-F5
طی این پروژه و در قالب قراردادی که با نیروگاه زاهدان منعقد گردید، هفت ست (هر ست ده عدد) لاینر و ترنزیشن-پیس توربین MS5001 ساخته شد.
طرح‏های سرمایه گذاری و توسعه
در راستای توسعه‌ کمی و کیفی خدمات و سبد محصولات تحت پوشش، اولویت های زیر در برنامه اجرایی شرکت تعریف شده و بحول و قوه الهی بتدریج در مرحله پیاده سازی می باشد :  توربین‏های بالاتر از 20 مگاوات شامل SGT600، ZORYA DU80، GE F5، GE F6  توربین‏های کمتر از 20 مگاوات شامل SGT400، SGT100